Wpisy z kategorii ‘Przyroda’

Kocie ciekawostki

8 września 2022

Opieka nad kotem

Małe dziecko może potraktować kota jak zabawkę pluszową co może się skończyć podrapaniem i to dość dotkliwym przez kota. Większe dziecko już zrozumie że to zwierzę i nie zawsze chce być noszone na rękach, głaskane czy wożone w wózku. Kot to ogromny indywidualista i jest go bardzo trudno zmusić do czegokolwiek. Jeśli czegoś nie chce to będzie drapał i gryzł a pazurki i ząbki ma bardzo ostre i potrafią narobić szkody. Jeśli dziecko jest małe to wtedy warto sprowadzić do domu starszego kota który nie będzie wymagał zabaw a w momencie gdy nie będzie się chciał bawić po prostu odejdzie albo wskoczy gdzieś na szafę, tam gdzie go dziecko nie dosięgnie i najprawdopodobniej po prostu pójdzie spać. Starszy kot ma już swoje nawyki i to co lubi najbardziej to właśnie spać. Może to robic nawet przez większą część doby. Taki starszy kot potrafi już zadbać o swoją higienę, potrafi korzystać z kuwety. Warto o jego nawyki zapytać poprzedniego właściciela nie ma bowiem reguł. Każdy kot zachowuje się inaczej i ma inne przyzwyczajenia.

Historia

Kot domowy to przyjazne, urocze a jednocześnie tajemnicze zwierzę domowe chodzące własnymi ścieżkami, znikające nie wiadomo gdzie i tak samo pojawiające się jak duch. Kot domowy należy do rodziny kotów do których należą również rys, żbik, lew, jaguar, pantera tygrys. O pierwszych kotach słychać już było w starożytnym Egipcie. Ich zabalsamowane ciała znaleziono w grobowcach. Udomowiony został około czterech tysięcy lat temu a zaczął być hodowany około dwóch tysięcy lat temu w Egipcie. Właśnie w Egipcie był wykorzystywany do tępienia gryzoni które niszczyły zapasy zboża. W Chinach na przykład jedzono i je się do dziś mięso z kotów a ich futerko tez jest wykorzystywane. Kot jest bardzo pożytecznym zwierzęciem bo tępi myszy i inne gryzonie a jednocześnie jest szkodnikiem bo lubi polować na ptaki. Jest wiele ras kotów domowych które powstały w wyniku krzyżowania się różnych kotów. Mamy koty domowe rasowe i tak zwane koty dachowce – całkowicie nierasowe ale nie mniej kochane niż te rasowe a niejednokrotnie mądrzejsze i przymilniejsze od wystawowych kotów rasowych.

Kot domowy mały czy duży

Jeśli zapadła decyzja o wzięciu kota do domu to trzeba się zastanowić czy wybrać małego kotka albo już takiego większego. Mały kotek w domu to tak jakby mała rewolucja w mieszkaniu. Takie kocię musi się bawić i do zabawy znajdzie sobie najmniej prawdopodobne rzeczy. Może to być zapomniana przez kogoś skarpetka i wtedy trzeba już się pożegnać z całą para ponieważ potrafi przerobić ja na strzępy. Taki mały psotnik bardzo lubi się wspinać i nie boi się wysokości. Do wspinania może służyć wszystko na przykład bardzo dobrze do tego nadaje się firanka lub meble. A chodząc po meblach może zrzucić różne rzeczy począwszy od jakiegoś bibelotu do doniczki z kwiatami lub wazonika. Taki maluch jest jeszcze mało zgrabny i zawsze stara się wcisnąć tam gdzie dorosły kot by tylko zajrzał. W przypadku kota żadna tresura nie zda egzaminu. Kota nie da się wytresować i tylko przewidywanie może nam zaoszczędzić kłopotów i zniszczeń. Lepiej samemu zabezpieczyć doniczki niż potem z ziemi zbierać skorupy, ziemię i połamane kwiaty doniczkowe. Zresztą taka rozsypana ziemia to tez świetna zabawa.

W prawidłowym rozwoju kota składniki jego pokarmu odgrywają bardzo ważną rolę. Każde pożywienie kota musi posiadać węglowodany które są podstawowym źródłem energii potrzebnej do życia które w przypadku kota jest bardzo intensywne. Węglowodany występują w ziemniakach, ryżu oraz warzywach. Innym składnikiem budulcowym są białka które odpowiadają za prawidłowy wzrost kota, pomagają utrzymać jego aktywność na odpowiednim poziomie oraz są odpowiedzialne za odporność na różne choroby. Tłuszcze a właściwie zawarte w nich witaminy A, D, E i K są odpowiedzialne za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego oraz za wygląd jego sierści. Dzięki nim sierść kota jest miękka i błyszcząca. Tłuszcze występują przede wszystkim w rybach i mięsie. W żywieniu bardzo ważne są witaminy i minerały gdyż ich niedobór jak i nadmiar źle wpływają na kondycję kota. Tylko odpowiednio dobrane zagwarantują że nasz pupil będzie zdrowy, wesoły i zadowolony z życia. Pożywienie kota powinno być urozmaicone i składać się przede wszystkim z mięsa i ryb.

Jadłospis

W każdym jadłospisie kota muszą być niektóre składniki pokarmowe. Ryby są bardzo ważne w jadłospisie kota. Nie dość że są najczęściej przysmakiem ale przede wszystkim dostarczają bardzo wiele wartości odżywczych. Dodatek ryb do każdego kociego posiłku zapewni mu nie tylko przyjemność ale również przyczyni się do jego prawidłowego rozwoju. Przy podawaniu ryb należy jednak postępować z rozwagą gdyż nadmiar tego kociego przysmaku może powodować kłopoty z nerkami czyli przyczynić się do powstawania kamicy nerkowej. Innym równie cennym źródłem wartości odżywczych jest mięso. Mięso powinno być chude więc wieprzowina odpada. Mięso kotu powinno się podawać zawsze świeże i surowe. Koty należą do drapieżników i jako drapieżniki wymagają surowego mięsa. W żywieniu kota należy również ograniczać przez niego spożycie drobiu. Najlepszym mięsem dla kota jest chuda wołowina względnie cielęcina. W naturze kot łowi myszy więc najlepsze mięso to właśnie świeże. Mięso dla kota można pokroić w kawałki albo całą porcje dać mu w jednym kawałku. Poradzi z nią sobie bez problemu.

Kotu trzeba pomagać nie tylko w pielęgnacji sierści ale również oczu, uszu i pazurków. Zdrowe oczy kociaka to czy czyste. Zaczerwienione oczy względnie ropiejące oczy powinny nas natychmiast zmobilizować do wizyty u weterynarza. Kot zazwyczaj sam dba o higiene oczu, myje je i przeciera ale jeśli dzieje się cos złego to trzeba interweniować. Zresztą warto od czasu do czasu wyczyścić wydzielinę jaka zbiera się w kącikach oczu kota i nie należy dopuszczać do tego aby jej się tam zebrało za dużo. Pielęgnacja pazurków u kota polega przede wszystkim na ich systematycznym obcinaniu jeśli kot jest typowym mieszkańcem mieszkania i nie wychodzi na podwórko. Kot wychodzący sam zadba o starcze zbyt długich pazurków. Uszy kota wymagają od czasu do czasu przemycia. Specjalne płyny do tego można kupić w sklepie zoologicznym bądź u weterynarza. Sygnałem alarmowym że dzieje się coś złego jest drapanie się po uchu co może informować o stanie zapalnym w uchu i wymaga wizyty u weterynarza.

Szczotkowanie

Koty wymagają szczególnej pielęgnacji aby były zdrowe i wesołe. Ma to szczególne znaczenie jeśli kot jest zwierzęciem wychodzącym na podwórze i w związku z tym ma kontakt z innymi zwierzętami. Koty mogą mieć sierść długa lub krótką. Koty długowłose wymagają codziennego szczotkowania. Koty nie lubią szczotki ale dzięki cierpliwości właściciela powoli się na pewno do niej przekonają i dają się bez problemu szczotkować. Koty długowłose nie potrafią zadbać o swoją sierść. Zawsze w ich futerko może zaplatać się gałązka, liść albo może się skołtunić. Łatwiejsza pielęgnacja jest kota krótkowłosego. Otóż kot o takiej sierści sam dba o to aby futerko było czyste jedynie w okresie linienia należy takiego kota szczotkować aby zapobiec nadmiernemu zbieraniu się martwych, wylizanych przez kota włosów w jego przewodzie pokarmowym. Takie włoski w jelitach mieszają się z pokarmem i tworzą zbite, twarde kule które mogą doprowadzić do zaburzeń jelitowych. Niekiedy taka sytuacja może zagrażać życiu naszego kota i może wymagać interwencji chirurgicznej.

Organizm kota potrzebuje oprócz mięsa i ryb także białka i wapnia co mu dostarczają mleko i jaja. Mleko można podawać małemu kotu codziennie ale gdy już trochę podrośnie to nie powinien go pić gdyż jego żołądek go nie trawi. Starszemu kotu wystarczy od czasu do czasu do miseczki z wodą dolać trochę mleka ale nie za często ani za dużo. Podobna sytuacja jest z jajkami. Można mu dać na przykład dwa jajka tygodniowo. Jaja powinny być ugotowane dzięki czemu żołądek kota lepiej je trawi. Surowe białko jest całkowicie wykluczone z kociej diety gdyż powoduje zahamowanie wydzielania witaminy H odpowiedzialnej za wytwarzanie się czerwonych ciałek krwi. Jako dodatek pokarmowy można również zaliczyć ziemniaki i warzywa. Jest to tylko dodatek do mięsa które powinno być podstawowym składnikiem kociej diety. Warzywa dostarczają organizmowi kota węglowodanów, witamin i minerałów dzięki czemu kot jest żwawy, psotny i wesoły. Jeszcze jednym składnikiem jest trawa potrzebna kotu do przeczyszczenia przez niego żołądka i przewodu pokarmowego z kulek zbitych z wylizanej sierści.

Żywienie kota

Aby kot mógł się prawidłowo rozwijać trzeba mu dostarczyć odpowiednich składników pokarmowych. Nie wolno kota karmić karmami dla psa. Taka karma ma bardzo niską zawartość białka która koty potrzebują o wiele więcej niż pies. Owszem nic się nie stanie jeśli nasz pupil podbierze cokolwiek z miski naszego psa ale ta karma nie może być podstawa żywienia kota. W menu kota należy również omijać podawania mu białka jaja kurzego. Zabronione jest podawanie kości drobiowych. Wieprzowych i wołowych. Ich ostre zakończenia mogą spowodować poranienie przełyku lub żołądka. Jeśli kot choruje na drogi moczowe to z jego diety trzeba wykluczyć pokarmy w postaci suchej karmy gdyż może się ona przyczynić do nasilenia objawów chorobowych. Przy podawaniu posiłków powinniśmy przede wszystkim pamiętać o regularnym podawaniu posiłków w mniej więcej tych samych porach. Kot musi mieć swój kącik do jedzenia gdzie jest miseczka z pokarmem i druga miseczka w której stale jest czysta woda do picia. Nie wolno przeszkadzać w jedzeniu.

© Środowisko i ludność