Kocie ciekawostki

8 września 2022

Opieka nad kotem

Małe dziecko może potraktować kota jak zabawkę pluszową co może się skończyć podrapaniem i to dość dotkliwym przez kota. Większe dziecko już zrozumie że to zwierzę i nie zawsze chce być noszone na rękach, głaskane czy wożone w wózku. Kot to ogromny indywidualista i jest go bardzo trudno zmusić do czegokolwiek. Jeśli czegoś nie chce to będzie drapał i gryzł a pazurki i ząbki ma bardzo ostre i potrafią narobić szkody. Jeśli dziecko jest małe to wtedy warto sprowadzić do domu starszego kota który nie będzie wymagał zabaw a w momencie gdy nie będzie się chciał bawić po prostu odejdzie albo wskoczy gdzieś na szafę, tam gdzie go dziecko nie dosięgnie i najprawdopodobniej po prostu pójdzie spać. Starszy kot ma już swoje nawyki i to co lubi najbardziej to właśnie spać. Może to robic nawet przez większą część doby. Taki starszy kot potrafi już zadbać o swoją higienę, potrafi korzystać z kuwety. Warto o jego nawyki zapytać poprzedniego właściciela nie ma bowiem reguł. Każdy kot zachowuje się inaczej i ma inne przyzwyczajenia.

Historia

Kot domowy to przyjazne, urocze a jednocześnie tajemnicze zwierzę domowe chodzące własnymi ścieżkami, znikające nie wiadomo gdzie i tak samo pojawiające się jak duch. Kot domowy należy do rodziny kotów do których należą również rys, żbik, lew, jaguar, pantera tygrys. O pierwszych kotach słychać już było w starożytnym Egipcie. Ich zabalsamowane ciała znaleziono w grobowcach. Udomowiony został około czterech tysięcy lat temu a zaczął być hodowany około dwóch tysięcy lat temu w Egipcie. Właśnie w Egipcie był wykorzystywany do tępienia gryzoni które niszczyły zapasy zboża. W Chinach na przykład jedzono i je się do dziś mięso z kotów a ich futerko tez jest wykorzystywane. Kot jest bardzo pożytecznym zwierzęciem bo tępi myszy i inne gryzonie a jednocześnie jest szkodnikiem bo lubi polować na ptaki. Jest wiele ras kotów domowych które powstały w wyniku krzyżowania się różnych kotów. Mamy koty domowe rasowe i tak zwane koty dachowce – całkowicie nierasowe ale nie mniej kochane niż te rasowe a niejednokrotnie mądrzejsze i przymilniejsze od wystawowych kotów rasowych.

Kot domowy mały czy duży

Jeśli zapadła decyzja o wzięciu kota do domu to trzeba się zastanowić czy wybrać małego kotka albo już takiego większego. Mały kotek w domu to tak jakby mała rewolucja w mieszkaniu. Takie kocię musi się bawić i do zabawy znajdzie sobie najmniej prawdopodobne rzeczy. Może to być zapomniana przez kogoś skarpetka i wtedy trzeba już się pożegnać z całą para ponieważ potrafi przerobić ja na strzępy. Taki mały psotnik bardzo lubi się wspinać i nie boi się wysokości. Do wspinania może służyć wszystko na przykład bardzo dobrze do tego nadaje się firanka lub meble. A chodząc po meblach może zrzucić różne rzeczy począwszy od jakiegoś bibelotu do doniczki z kwiatami lub wazonika. Taki maluch jest jeszcze mało zgrabny i zawsze stara się wcisnąć tam gdzie dorosły kot by tylko zajrzał. W przypadku kota żadna tresura nie zda egzaminu. Kota nie da się wytresować i tylko przewidywanie może nam zaoszczędzić kłopotów i zniszczeń. Lepiej samemu zabezpieczyć doniczki niż potem z ziemi zbierać skorupy, ziemię i połamane kwiaty doniczkowe. Zresztą taka rozsypana ziemia to tez świetna zabawa.

© Środowisko i ludność