Wpisy z kategorii ‘Ludzie’

Formowanie szkła

9 września 2019

Piękne wyroby szklane, niepowtarzalne wzory powstają jako dzieło rąk ludzkich. To nie maszyna wytwarza przepiękne wazony czy zastawy ale człowiek . Po wytopieniu i wychłodzeniu masy szklanej pracownik nabiera pewną porcje tej masy na tak zwana piszczel. Piszczel ma kształt rurki. Pracownik dmucha w ta rurkę i dzięki temu z porcji szkła powstaje bańka. Trochę to przypomina znane przez każdego z nas robienie baniek mydlanych z ta różnicą, że na końcu rurki powstaje bańka szklana. W zależności od tego jak duża jest potrzebna ta bańka nabierane są po kolei następne porcje masy szklanej i wydmuchiwane jak poprzednie. Taka bańkę mistrz hutniczy umieszcza w formie. Teraz znowu jest do niej wdmuchiwane powietrze tak długo aż masa będzie wypełniała cała formę. Teraz nabierze już ostatecznego, zaprojektowanego przez plastyków kształtu. Teraz szkło pozostawia się do wystygnięcia. Aby stygło równomiernie cała forma jest obracana i chłodzona do chwili aż szkło będzie na tyle trwałe, że po wyjęciu z formy nie zmieni kształtu. I tak to własnie powstał przepiękny wazon.

Produkcja szkła

9 września 2019

Zanim powstanie szkło musi być przygotowana odpowiednia technologia jego produkcji, ustalona receptura tak, aby z masy szklanej powstało to, co ma powstać. Przy pomocy receptury przygotowuje się odpowiednie surowce. Najpierw surowce sa dokładnie mieszane a następnie trafiają do wanny szklarskiej. To właśnie w tej wannie surowce zaczynają się topić i powstaje stop, który ma wymagane właściwości, czyli odpowiednią czystość oraz wymaganą jednorodność. Całość przebiega w kilku etapach od topienia poprzez usuwanie niepotrzebnych pęcherzyków powietrza aż po studzenie tak uzyskanej masy. Dzięki studzeniu masa dostaje odpowiedniej lepkości, dzięki której można formować różne wyroby z masy szklarskiej. Najpierw z jednej strony wanny wsypuje się odpowiedni zestaw, który będzie podlegał topieniu. Tam wszystko się rozgrzewa i przekształca w masę szklaną. Potem taka masę klaruje się przy pomocy podwyższonej temperatury. Jednocześnie z klarowaniem cała masa staje się jednakowa w całej wannie. Potem studzi się masę do odpowiedniej temperatury> Ten proces przebiega po przeciwnej od wsypu części wanny. Stąd masa szklana jest pobierana do dalszego przerobu.
Zanim powstanie jakakolwiek rzecz ze szkła musi być ona najpierw zaprojektowana w pracowni plastycznej. To tam właśnie powstają nowe wzory gotowego wyrobu oraz sposób jego ozdobienia. Najpierw jest szkic wyrobu a później na podstawie takiego szkicu przygotowuje się odpowiednie formy ze styropianu. Dzięki takiej formie powstaje pierwszy odlew wyrobu. To teraz czas na wprowadzenie ewentualnych poprawek do projektu. Gotowy prototyp wyrobu przedstawiany jest do oceny przez komisję, która akceptuje albo nie nowy wyrób. Z pracowni plastycznej model trafia do pracownik rysunkowej gdzie będzie ten projekt dokładnie rozrysowany na poszczególne etapy produkcji danego wyrobu. Gdy dokumentacja projektowa jest już gotowa i w komplecie, model kierowany jest do produkcji. To tutaj jest jeszcze raz oceniany i sprawdzany przez specjalistów szklarzy. Teraz tylko dokumentacje przejrzą osoby odpowiedzialne za wycenę wyrobu i już można produkować. Najpierw musi powstać forma odlewnicza przygotowywana przez dział utrzymania ruchu.

Szkło

9 września 2019

Kiedy powstało szkło ? To pytanie zadaje sobie do dnia dzisiejszego szerokie grono historyków. Kto go wynalazł ? To kolejne pytanie. Myślę, że jak wiele rzeczy szkło powstało przez przypadek a jego zastosowanie też było przypadkiem. Dawno temu okna nie miały żadnych szyb, początkowo otwory okienne były bez żadnych zasłon, po prostu otwór w ścianie. Z czasem otwory zaczęto zasłaniać najpierw skórami z upolowanych zwierząt, później specjalnie spreparowanym ze zwierząt materiałem. To były takie błony chyba pęcherze zwierzęce. Gdzieś tam było zapisane takie podanie, że szkło wynaleźli Fenicjanie. Kiedyś podczas jednej z ich wypraw kupieckich rozpalili ognisko a rano w popiele cos znaleźli. Były to błyszczące kulki, które na dodatek były bardzo twarde. Jako że Fenicjanie ze wszystkiego potrafili wyciągnąć pieniądze postanowili sprzedać te kulki. Jak postanowili tak zrobili. To tylko taka historia a tak naprawdę pierwsze szkło było już znane dużo wcześniej niż z nim zetknęli się wędrowni kupcy fenicjańscy. Najpierw było ono matowe i nieprzeźroczyste.
Wenecja to było miasto, w którym o szkle wiedziano wszystko. Tam powstawały coraz nowsze odmiany szkła, tam właśnie po raz pierwszy barwiono szkło. Weneccy rzemieślnicy byli wysokiej klasy specjalistami od produkcji szkła i wyrobów ze szkła. Ponieważ ciągle któregoś z nich porywano albo starano się przekupić z czasem produkcje szkła przeniesiono z Wenecji na wyspę Murano. Dlaczego się tak działo? Tylko mistrzowie szklarscy znali sposób na produkcje szkła i recepturę jego produkcji. Rodziny rzemieślnicze mieszkały na tej wyspie prawie całkowicie izolowane od świata zewnętrznego. Żadnemu szklarzowi nie było wolno opuszczać wyspy a jeśli w takiej rodzinie była panna na wydaniu to mogła wyjść za mąż jedynie za wenecjanina. Przez ponad dwieście lat tylko wenecjanie znali tajemnicę szkła. Z czasem coraz więcej informacji o produkcji szkła docierało do różnych państw. Od siedemnastego wieku przewodnictwo w produkcji szkła przejęły Czechy. To właśnie Czesi w dalszym ciągu unowocześniali recepturę produkcji szkła.

Dokładnie o Greenpeace

9 września 2019

Wszyscy na pewno nie raz słyszeli o organizacji, która nazywa się Greenpeace. Jest to apolityczna, niezależna organizacja o zasięgu międzynarodowym. W związku z tym, że jest to organizacja apolityczna nie przyjmuje żadnych pieniędzy od rządu, istnieje tylko dzięki szczodrości i dobremu sercu sympatyków , utrzymuje się także z wydawania różnego rodzaju czasopism, książek, nagrywania filmów o tematyce środowiskowej. Zajmująca się ona przede wszystkim ochroną środowiska naturalnego. Członkowie organizacji swoje działania realizują poprzez rozmowy i uświadamiane społeczeństwu problemów związanych z wszelkiego rodzaju zanieczyszczeniami. Powstała w 1971. Wcześniej Greenpeace istniało pod nazwą „Don’t Make a Wave Committee”, protestującej przeciwko eksperymentom nuklearnym prowadzonym przez USA na wyspie Amczitka u zachodnich wybrzeży Alaski. Bardzo ciekawy jest fakt , że na początku „Don’t Make a Wave Committee” liczyła zaledwie dwunastu członków. Dopiero później zmieniono nazwę, na tą która funkcjonuje w społeczeństwie do dziś. W ciągu trzydziestu lat organizacja znacznie się rozrosła, obecnie skupia ok. 5 milionów ludzi w ponad 150 państwach! Główna siedziba ekologów, czyli ich centrum informacyjne, mieści się w Amsterdamie.
Powszechnie wiadomo, że Greenpeace skupia swoje działania na ogólnie pojętej ochronie środowiska, zarówno zajmuje się ochrona wód, powietrza jak i gleby. Jednak na co kładą największy nacisk, na co poświęcają najwięcej czasu i trudów? Oto cele najważniejszych kampanii: zatrzymanie zmian klimatycznych , ochrona lasów ( zarówno tropikalnych puszczy amazońskich, jak i zwykłych lasów rosnących w strefie umiarkowanej), ochrona oceanów , powstrzymanie wielorybnictwa i bezmyślnego zabijania zwierząt żyjących w wodach całego świata, sprzeciw wobec wykorzystywania energii atomowej i popieranie energii odnawialnej, sprzeciw wobec inżynierii genetycznej, a przede wszystkim walka z żywnością modyfikowaną genetycznie, a także eliminacja z użycia toksycznych związków chemicznych. Jak sami twierdzą są to zagrożenia globalne, które mają największy wpływ na zanik różnorodności biologicznej w otaczającym nas świecie. Członkowie Greenpeace uważają, że najważniejsi w ich działaniach są ludzie, którzy podzielają ich poglądy. Starają się więc poprzez uświadamianie szukać nowych osób, którym leża na sercu stan i wygląd naszego otoczenia, zarówno najbliższego jak i tego odległego.

© Środowisko i ludność